VIDEO COMPUTER SERWIS
KASY FISKALNE, KOMPUTERY I WSZYSTKO CZEGO DO SZCZĘŚCIA BRAKUJE :)
KASY ON-LINE NOWOŚĆ!!!

JUŻ ZA KILKA DNI NAPISZĘ ZASADY JAKIE BĘDĄ OBOWIĄZYWAĆ DLA KAS ON-LINE

Po cichu już od pewnego czasu mówiło się w "branży" kas fiskalnych, że nierealny jest termin wprowadzenia kas on-linowych od stycznia 2019 r. Dodatkowo GUM dołożył wszelkich starań aby żaden producent nie uzyskał homologacji po pierwszym badaniu i solidarnie kasy wszystkich producentów wróciły do poprawki. Czy były to zasadne czy cofnięto dla zasady to tylko ... sam nie wiem kto to wie. Rzeczywistość on-linowa jest taka, że wdrożenie kas solidarnie zostało przesunięte o 6 miesięcy. Pierwsi podatnicy będą musieli zatem instalować kasy nie od 1 stycznia 2019 a od 1 lipca 2019. Dla branży kasiarzy oznacza to tyle, że sylwestra bawimy się na balu .... a o wakacjach można zapomnieć... :-) 

Kasa fiskalna on-line w 2019 r. - JUŻ SĄ

Większość producentów kas zapowiada, że będą gotowi z urządzeniami na styczeń... ale... Badania w GUM to ponoć formalność a prezydent .... nie może nic innego zrobić tylko podpisać, A co by było gdyby wybory dla PIS poszły nie tak jak zaplanowano i dla zasady prezydent nie podpisze? :-)

 Mało to możliwy scenariusz ale...

Prawdopodobny scenariusz na najbliższe miesiące jest taki, że po wyleczeniu kaca po sylwestrowych szaleństwach obudzimy się w nowej on-linowej rzeczywistości. Czy lepszej? Zobaczymy ale już na początku nie pozbawionej pewnych paradoksów prawnych. Prxykłady?

Od stycznia mamy na półce kasy on-linowe oraz z kopią elektroniczną. Kowalski 2 stycznia zarejestrował działalność naprawy i psucia samochodów i motocykli. Musi zainstalować kasę... Jaką? Odpowiedź prosta - on-linową... :-) Czy aby na pewno? Zgodnie z harmonogramem obowiązek posiadania kasy dla warsztatów samochodowych został przesunięty do 1 lipca 2019 zatem 2 stycznia nie jest terminem obowiązującym i Urząd Skarbowy może odmówić zwrotu ulgi w kwocie 700 zł. Dlaczego? Gdyż ulga przysługuje między innym tym podatnikom, którzy wdrożą kasę w wymaganym terminie a terminem wymaganym jest lipiec 2019 r. :-) Czyli skoro nie kasa on-line to kasa z kopią elektroniczną .... Nic bardziej mylnego .... Od stycznia 2019 roku ulga ma przysługiwać tylko za zakup kas on-line. Kasę stacjonarną (z kopią elektroniczną, z kopią papierową sprzedaż ma być zakończona 31.12.2018 r.) podatnik będzie mógł kupić do 31.12.2022 r.  ale może zapomnieć o zwrocie 700 zł. Czyli? Najlepiej aby do 1 lipca podatnik ..... pracował na czarno bez rejestracji działalności i uruchomienia kasy a ruszył z legalną działalnością od 1 lipca 2019 r. :-)

Kasa fiskalna online u mechanika, wulkanizatora i na stacji paliw – lipiec 2019 r.

 • usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania)
 • usługi w zakresie wymiany opon,  kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
 • dostawa benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;

 

Zwróćmy uwagę na fakt, że termin lipcowy dotyczy usług a nie sprzedaży. Firma, która sprzedaje części bądź handlarze aut, nie będzie musiała wymieniać kasy na on-line. Podobnie firma, która posiada warsztat i sklep z częściami będzie zobowiązana od 1 lipca wymienić kasę na której ewidencjonowane były usługi natomiast kasa sklepowa będzie mogła w dalszym ciągu być używana.  

Kasa fiskalna on-line w gastronomii i hotelu - 1 styczeń 2020 r.

 • usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowe
 • usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;

Jeśli "budka" z kebabem będzie na kołach - nie musi wymieniać kasy.

 

Kasa fiskalna on-line u fryzjera, lekarza .... 1 lipiec 2020

 • usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • usługi budowlane,
 • usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy, lekarzy dentystów, weterynarzy,
 • usługi prawnicze,
 • usługi związane z  poprawą kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu, sauny, kluby fitness, siłownie, basen itp
 • składy węgla

W ustawie pojawił się zapis dotyczący składów węgla, nie było ich w dotychczasowej ustawie.

 

Kasy on-line u pozostałych podatników

Przedsiębiorcy nie wykonujący czynności kwalifikujących się do obowiązkowego ewidencjonowania za pomocą kasy on-line’owej, będą mogli użytkować posiadane obecnie urządzenia  do zapełnienia pamięci fiskalnej. Kolejna kasa będzie musiała już być kasą on-linową.  Kasy fiskalne off-line będą wciąż dostępne do zakupu. Przewidziano jednak końcowe terminy, w których urządzenia takie będzie można nabyć.

 Do 31 grudnia 2018 r kasy fiskalne z papierową kopią paragonu.

 

 

Do 31 grudnia 2022 r. kasy fiskalne z elektroniczną kopia paragonu.

 Podatnicy, nie objęci obowiązkiem wymiany kas, będą więc mogli wybrać, jaki typ urządzenia zakupić – czy ma to być kasa fiskalna „starego” typu, czy kasa fiskalna online. Należy przy tym podkreślić, że możliwość uzyskania ulgi na kasę będzie przysługiwać wyłącznie w przypadku zakupu urządzeń online’owych.

Odczyt starych kas, rejestracja kas on-linowych.

Nie został określony termin odczytu dla starych kas, które zakończą pracę przy wymianie ich na on-linówki. Zdroworozsądkowo należy przyjąć termin ... w miarę mocy przerobowych serwisów kas fiskalnych.

Warto również zwrócić uwagę na trzy fakty:

1. Podczas fiskalizacji kasy on-linowej zostaje automatycznie nadany numer ewidencyjny kasy - nie będzie trzeba zgłaszać nowej kasy do lokalnego Urzędu Skarbowego.

2. Fakt wykonania przeglądu okresowego (pozostaje dalej wymóg wykonania przed ukończeniem dwóch lat od fiskalizacji lub ostatniego przeglądu) będzie odnotowywany w Repozytorium (centralny rejestr zdarzeń). Nie wykonanie przeglądu w terminie skutkować będzie nałożeniem na podatnika mandatu w wysokości 300 zł oraz zobowiązaniem do wykonania przeglądu.

3. W trakcie fiskalizacji oraz przeglądu podawany jest numer uprawnień serwisanta dokonującego fiskalizacji lub przeglądu. Jeśli uprawnienia utraciły ważność fiskalizacja oraz przegląd nie zostanie wykonany.